14 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

Утре наутро продолжуваат руско-украинските преговори, Русија ќе преговара за прекин на огнот 

Прекинот на огнот утре ќе биде на дневен ред на новите руско-украински разговори, соопшти Русија, која во исто време продолжува да ги бомбардира украинските градови и за првпат известува за 500 загинати војници.

Украинските пратеници веќе се на пат кон „преговарачката локација“ во Белорусија за втор круг разговори, соопшти кабинетот на украинскиот претседател.

Преговорите ќе започнат во утринските часови на местото „заедно определено“ од страните во Беловежскаја Пушча, а се наоѓа „недалеку од границата со Полска“, изјави рускиот преговарач Владимир Медински.

„Украинската делегација веќе го напушти Киев. Очекуваме да бидеме овде утре наутро“, рече претставникот.

Првите разговори одржани во понеделникот, исто така во Белорусија, не дадоа опипливи резултати. Киев бараше итен прекин на инвазијата, а Москва се чинеше дека очекува предавање.

Во исто време, Генералното собрание на ОН усвои резолуција „со која се повикува Русија веднаш да престане да користи сила против Украина“: само пет земји беа против, а 35 беа воздржани, вклучително и Кина, од 193-те членки на ООН.

Во текстот, ОН бараат од Москва „веднаш, безусловно и целосно да ги повлече сите свои воени сили“ од Украина и „ја осудува одлуката на Русија да го подигне нивото на подготвеност на нуклеарните сили“.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles