27 C
Struga
Tuesday, June 11, 2024
spot_img

Украински дрон уништи руски суперсоничен бомбардер длабоко на теротиријата на Русија (ФОТО)

Сликите објавени на социјалните мрежи и анализирани од BBC Verify покажуваат како Тупољев Ту-22 гори во воздухопловната база Солци-2, јужно од Санкт Петербург.

Москва соопшти дека дронот бил погоден ,но успеал да го оштети авионот. Украина не го коментираше овој настан.

Ту-22 може да лета двапати побрзо од брзината на звукот и Русија интензивно го користи за напади врз градовите во Украина. Руското Министерство за одбрана преку соопштение за медиумите објави дека нападот со дрон се случил околу 10 часот по московско време.

Локацијата е наведена како „Воен аеродром во Новгородскиот регион“, токму на местото каде што се наоѓа Солци-2.

„Дронот беше откриен од набљудувачката станица на аеродромот и беше погоден со оган од малокалибарско оружје“, соопшти Министерството. „Еден авион е оштетен, нема жртви во овој терористички чин.“

Во соопштението се наведува и дека пожарот што избувнал на паркингот на аеродромот е брзо изгаснат.

Сепак, сликите објавени на Telegram покажаа дека голем пожар го зафатил млазот со неговиот карактеристичен преден дел. BBC Verify ги анализира сликите и верува дека тие се автентични.

Уништувањето на еден авион нема многу да влијае на војната. Сепак, операцијата ја нагласува растечката способност на Киев да гаѓа цели длабоко на руската територија.

Во последните месеци Киев лансираше десетици дронови за напад на Москва. Солци-2 е на околу 650 километри од украинската граница.

Ту-22 е суперсоничен бомбардер со ротирачки крила од ерата на Студената војна, со кодно име „Бекфајр“, кој беше широко користен во нападите врз украинските градови.

Модерните верзии како што е Ту-22М3 можат да достигнат брзина од 2 мах (2300 км/ч или 1430 милји на час) и можат да носат до 24.000 кг оружје, вклучително и „неми бомби“ и проектили за полетување. Тие биле користени во конфликтите во Сирија, Чеченија и Грузија, а неодамна и во Украина.

Според обвинителите во Киев, 30 лица загинале кога проектил лансиран од Ту-22 погодил станбен блок во Дњепар во јануари. Тие рекоа дека нападот го извршил рускиот 52-ри гардиски-бомбардерски авијациски полк. Полкот е сместен во базата Солци-2.

BBC Verify ја потврди локацијата на нападот со украински беспилотни летала врз Солци-2 споредувајќи ги визуелните индиции – како што се изгледот на авионот и заливите – со историските сателитски снимки на воздухопловната база.

Временските услови во тоа време – влажни и облачни – исто така се совпаѓаат со времето на сликите, како и со другите фотографии на сведоци на инцидентот. Остатоците од авионот видливи на видеото одговараат на оние на Ту-22М3. Претходните сателитски снимки анализирани од BBC Verify покажуваат дека авиони од овој тип биле стационирани во базата, објави Би-Би-Си.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles