18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

Украинскиот меѓународен аеродром цел на руските сили

Повик за евакуација на украинскиот град Бориспил објави градоначалникот Володимир Борисенко денеска поради вжештувањето на битките со руските сили. Станува збор за град во кој се наоѓа меѓународен аеродром и кој е во близина на главниот град Киев.

Градоначалникот Борисенко во видео обраќање ги советува жителите да го напуштат градот, затоа што, како што вели „нема потреба да се биде во градот сега бидејќи веќе се водат борби во областа околу него“.

„Го повикувам цивилното население да биде паметно, да се обрати до нашиот центар за повици и да го напушти градот штом ќе се појави прилика“, додаде тој во обраќањето кое беше објавено на социјалната мрежа Фејсбук.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles