21 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Украина: Евакуирани цивилите од челичарницата Азовстал

Сите жени, деца и стари лица се евакуирани од опколената челичарница Азовстал во пристанишниот град Мариупол, соопшти денеска вицепремиерката на Украина.

Сите жени, деца и стари лица се евакуирани од опколената челичарница Азовстал во пристанишниот град Мариупол, соопшти денеска вицепремиерката на Украина.

„Наредбата на претседателот е извршена: сите жени, деца и постари лица се евакуирани од Азовстал. Овој дел од хуманитарната операција во Мариупол е завршен“, рече Верешчук, пренесе АП.

Руската новинска агенција ТАС С претходно објави дека денеска од фабриката за челик се евакуирани 50 цивили.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles