28 C
Struga
Sunday, June 16, 2024
spot_img

Тајпеј: За 24 часа дури 20 кинески авиони влегле во тајванската зона за воздушна одбрана

„Денеска до шест часот утринава беа откриени 32 авиони и девет оловни објекти на Народноослободителната војска. Од нив, 20 авиони ја преминаа средишната линија на Тајванскиот теснец или влегоа во југозападните, југоисточните и североисточните зони за воздушна одбрана“, соопшти тајванското министерство.

Меѓу идентификуваните летала има и ловци „Су-30“ и „Ј-10“, како и противподморнички авиони.

Со Тајван од 1949 година управува администрација независна од Кина, но според официјалната позиција на Пекинг и повеќето земји, островот се смета за една од кинеските провинции. /МИА

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles