23 C
Struga
Sunday, July 14, 2024
spot_img

Струга ќе биде домаќин на сениорското шаховско првенство во машка и женска конкуренција

Од 14-ти до 20-ти октомври  во организација на Шаховската Федерација на Македонија во хотел Дрим, Струга ќе се одржат првите сениорски лиги во машка и женска конкуренција.

И во двете конкуренции ќе настапат по осум екипи.

Во машка конкуренција се пријавени следните екипи:

1. ШК Алкалоид од Скопје

2. ШК Гамбит Ассеко СЕЕ од Скопје

3. ШК Прилеп од Прилеп

4. ШК Гостивар од Гостивар

5. ШК Стево Патако од Битола

6. ГШК Куманово од Куманово

7. ШК Фишер од Куманово

8. ШК Ан Пасан од Шипковица

Во женска конкуренција се пријавени следните екипи:

1. ШК Алкалоид од Скопје

2. МШК Центар од Скопје

3. ШК Гамбит Ассеко СЕЕ од Скопје

4. ГШК Куманово од Куманово

5. ШК Гостивар од Гостивар

6. ГШК Неготино од Неготино

7. ШК Стево Патако од Битола

8. ШК Карпош од Скопје

Во пријавените состави на екипите има 18 WM, 13 IM и 10 FM во машка конкуренција, како и 2 IM, 2 WGM, 2 FM, 4 WIM и 3 WFM во женска конкуренција.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles