21 C
Struga
Tuesday, May 21, 2024
spot_img

Столтенберг: Русија може да нападне без предупредување 

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека армијата што Русија ја собрала на границите на Украина е „најголемата концентрација на воени сили во Европа од Студената војна“.

Европа го гледа најголемото трупање воени сили од Студената војна, изјави генералниот секретарна НАТО Јенс Столтенберг, предупредувајќи дека големината на руските сили што се собираат далеку ја надминува потребната за воени вежби.

„Нема сомнеж дека сега во Европа имаме најголема концентрација на воени сили од крајот на Студената војна “, изјави тој за германската телевизија ZDF, предупредувајќи дека Русија сега има капацитет да изврши инвазија без предупредување, објави АФП.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles