18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

Столтенберг: Војната во Украина би можело да трае со години 

Иако Русија сега го концентрира својот напад на источна Украина, НАТО не гледа „никакви индикации“ дека целта на рускиот претседател Владимир Путин да ја контролира целата земја е променета, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг.

Говорејќи пред новинарите пред состанокот на министрите за надворешни работи на сојузниците во НАТО во Брисел, Столтенберг исто така предупреди дека војната во Украина може да трае со години.

„Не гледаме индикации дека претседателот Путин ја променил својата амбиција да ја контролира цела Украина и исто така да го преработи меѓународниот поредок, така што треба да бидеме подготвени на долги патеки“, рече тој. „Мораме да бидеме реални и да сфатиме дека ова може да трае долго, многу месеци или дури години“.

Министрите за надворешни работи на земјите од НАТО се состануваат денеска и утре за да разговараат за зголемување на поддршката за Украина.

Киев бара тенкови и борбени авиони за одбранбените системи што веќе ги обезбеди Западот.

„Нема да навлегувам во сите детали точно каква опрема за оружје обезбедуваат сојузниците, но можам да кажам дека севкупноста на она што го прават сојузниците е значајна, а тоа вклучува некои потешки системи во комбинација со полесни системи“, рече Столтенберг.

Тој предупреди дека војната во Украина ќе има долгорочни безбедносни импликации за Европа без оглед на тоа кога ќе заврши.

„Ја видовме подготвеноста на претседателот Путин да употреби воена сила за да ги постигне своите цели. И тоа многу ја промени безбедносната реалност во Европа,за многу години“, рече генералниот секретар.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles