26 C
Struga
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Најдобрата репрезентација на Македонија на стартот на дуелите во Президент купот го декласираше Алжир со 40-25 и  го оствар првиот триумф на 28 Светски шампионат.

Црвено жолтите попладнево ја прекинаа разочарувачката низа од три порази на Мундијалот во Полска и Шведка.

Во напиот премиерен натпревар во Претседателскиоткуп во Плоцк подмладената Македонија го одигра најдобриот натпревар на Светскиот шампионат и славеше убедлива победа над солидниот Алжир.

Со денешната одлична игра подмладениот состав на Македонија го поправи лошиот впечаток од претходните три средби во групата Ф и убедивите порази од Норвешка, Холандија и Аргентина и покажа дека има квалитет за игра на вака големи натпреварувања.

Убедливиот триумф избраниците на Лазаров го најавија уште по првите десетина минути од мечот кога од минута во минута го решатаа голот на Алжир , постигнувајќи голови од сите позиции. .Манасков и Пешевски со по 7 голови беа нашите најефиасни ракометри на мечот во кои Лазаров им даде шанса за игра на сите 16 ракоматри. Одлични на голот беа и капитенот Никола Митревски и Мартин Тоовски.

Дулите во Президент купот Македонија ги продожува во сабота со меч од 18 часот против селекцијата на Тунис.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles