22 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

Соседните земји на Украина се подготвени за очекуваниот наплив од бегалци

Агенцијата за бегалци на ООН оцени дека ситуацијата во Украина забрзано се влошува и ги повика нејзините соседи да ги отворат границите за Украинците кои бегаат од борбите.

„Веќе гледаме информации за жртви и луѓе кои ги напуштаат своите домови бегајќи од опасноста, изјави Филипо Гранди, висок комесар за бегалци на ООН.

Повеќе европски земји кои граничат со Украина веќе се подготвуваат за прифаќање на украински бегалци. Полска воспоставува прифатни центри во близина на границата а болниците се подготвуваат за прием на повредени Украинци, соопшти полското министерство за здравство.

Унгарија и Словачка исто така соопштија дека се подготвени да прифатат бегалци и отворија нови гранични премини на своите граници со Украина за да се справат со очекуваниот бран бегалци.

Хуманитарна помош за земјите кои ќе прифатат украински бегалци понуди и Германија.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles