15 C
Struga
Thursday, April 11, 2024
spot_img

Следните две недели се најкритични за овој бран на зараза – Омикрон се шири и ги преполни амбулантите со пациенти

Крајот на месецов ќе даде појасна слика за силината на овој бран на зараза и раширеноста на мутациите во земјава.

Бројките на нови позитивни лица секој ден се сè повисоки што значи дека и покрај тоа што голем број од пациентите ќе го прележат вирусот со полесна клиничка слика што е карактеристика на варијантата Омикрон која станува доминантна, сепак бројноста на инфицираните ќе донесе и притисок врз болниците, предупредуваат инфектолозите.

Во моментов, амбулантите се местата каде што најмногу се чувствува новиот бран.

Прогнозите на инфектологот Фадил Цана се дека клучни се следните две недели за развојот на целата ситуацијата, а за превентивни мерки и рестрикции како во западна Европа, веќе е доцна.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles