11.5 C
Struga
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Следната недела, 4-та рунда преговори меѓу Русија и Украина 

Разговорите меѓу Русија и Украина би можеле да се одржат следната недела, според Михаило Подолијак, високиот советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Откако ќе се разработат реципрочните незаконски формати, ќе биде закажан состанок – четвртата рунда преговори. Тоа може да биде утре, задутре.

Сега има различни предлози на маса, има десетина предлози, вклучително и политичко решение и што е најважно, воено решение. Мислам на формула за прекин на огнот и повлекување на војниците“, рече тој.

Можеби не е потребно да се оди понатаму и само да се разговара. Разговаравме за сите прашања, сега се обидуваме да ги спакуваме овие прашања во некои правни формати“, изјави Подолиак за белоруската државна новинска агенција во неделата.

Во саботата, Подолиак објави ажурирање за разговорите на Твитер.

„Преговорите со делегацијата на РФ [Руската Федерација] сега се во тек во континуиран видео формат. Формирани се посебни работни подгрупи“, напиша тој. „Позициите на Украина се одредени со претходните директиви.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles