20 C
Struga
Wednesday, May 22, 2024
spot_img

СЗО предупредува: Следуваат нови варијанти на ковид-19

Главниот научник на Светската здравствена организација (СЗО), Сумија Сваминатан, денеска изјави дека светот сè уште не завршил со пандемијата на ковид-19 бидејќи следуваат нови варијанти.

„Видовме како вирусот еволуира и мутира, така што, знаеме дека ќе има повеќе нови варијанти, повеќе варијанти кои предизвикуваат загриженост, што значи дека не сме на крајот од пандемијата“, појасни таа за новинарите во Јужна Африка.

Таа ги посети погоните за производство на вакцини, во придружба на генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles