19 C
Struga
Thursday, May 23, 2024
spot_img

СЗО: Нападнати се 43 здравствени установи, загинале 12 лица во Украина 

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека досега се извршени 43 напади врз украински здравствени установи.

Најмалку 12 лица се убиени, а 34 лица се повредени во најмалку 43 напади врз здравствени установи во Украина, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација, д-р Тедрос Аданом Гебрејезус.

Меѓу жртвите има и здравствени работници, рече Тедрос во својата изјава пред Советот за безбедност на ОН.

„Нападите врз здравствената заштита се кршење на меѓународното хуманитарно право – во секое време, каде било. Тие ги лишуваат луѓето од итно потребната нега и ги кршат веќе затегнатите здравствени системи. Тоа е она што го гледаме во Украина“, рече Тедрос.

„Службите за ментално здравје, исто така, се во голема мера погодени од конфликтот, со повеќе од 35.000 пациенти со ментално здравје во украинските психијатриски болници и установи за долгорочна нега, „кои се соочуваат со сериозен недостиг на лекови, храна, греење, ќебиња и друго“.

Тедрос рече дека војната во Украина, исто така, го влошува влијанието на пандемијата „Ковид-19“ во земјата.

„Намалувањето на стапките на тестирање од почетокот на конфликтот значи дека постои веројатност да има значителен неоткриен пренос. И со помалку од 40% од возрасната популација целосно вакцинирана, ова го зголемува ризикот голем број луѓе да развијат тешка болест“, рече Тедрос. .

СЗО испрати околу 100 метрички тони медицински материјали во регионот, вклучувајќи „кислород, инсулин, хируршки материјали, анестетици и комплети за трансфузија на крв – доволно за 4.500 пациенти со траума и 450.000 пациенти од примарна здравствена заштита, за еден месец. Друга опрема, вклучително и генератори на кислород, електрични генератори и дефибрилатори, а ние се подготвуваме да испратиме дополнителни 108 метрички тони“, рече Тедрос.

Иако СЗО има подготвени повеќе критични резерви за конвоите на ОН кои се обидуваат да влезат во регионите во Украина, тие не беа успешни, рече генералниот директор.

„На пример, конвојот на ОН за Суми, кој вклучуваше камион на СЗО што превезуваше критични медицински материјали, не можеше да влезе. Товарите подготвени за Мариупол остануваат во местата за дотур и не можат да продолжат. Пристапот до овие и други области сега е критичен“, рече Тедрос. .

Тедрос ги заврши своите забелешки со изјавата дека иако Украина е „со право во фокусот на светското внимание“, тој го повика Советот „да не ги губи од вид многуте други кризи во кои страдаат луѓето“, вклучително и милиони луѓе кои сè уште страдаат во Авганистан. Етиопија, Сирија и Јемен.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles