10 C
Struga
Tuesday, April 23, 2024
spot_img

СЗО: Досега потврдени 80 случаи на мајмунски сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека од вирусот на мајмунски сипаници, кој прво беше регистриран во Англија, а потоа се прошири и во другите европски земји, досега се заразени 80 лица.

Потврдени се околу 80 случаи на мајмунски сипаници, пријавени во СЗО од 12 земји.

Првпат регистриран во Англија на 7 мај, вирусот мајмунски сипаници се прошири во 12 земји во последните две недели.

Покрај Англија, земјите каде што се регистрирани случаи се Шпанија, Португалија, Германија, Белгија, Италија, Шведска, Канада, САД и Израел.

Мајмуните сипаници се сродни на големите сипаници кои беа искоренети во 1979 година, но се помалку преносливи и помалку смртоносни. Главната разлика помеѓу симптомите на сипаници и мајмунска сипаници е во тоа што мајмуните предизвикуваат отекување на лимфните јазли, а големите сипаници не.

Глодарите, вклучително и оние кои се чуваат како домашни миленици, и мајмуните можат да го носат вирусот и да го пренесат на луѓето.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести соопшти дека симптомите на мајмунска сипаница започнуваат со треска, главоболка, болки во мускулите и исцрпеност. По неколку дена, пациентите може да развијат осип кој поминува низ различни фази. Болеста обично трае две до четири недели.

Вирусот, кој обично се пренесува од животно на човек, а ретко од човек на човек, може да предизвика висока температура и меурчиња на телото кои чешаат.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles