18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

СЗО: Вакцинацијата спасува пет милиони животи годишно

Вакцините можат да заштитат од повеќе од 20 опасни заразни болести.

Глобална иницијатива на Светската здравствена организација (СЗО) „Светска недела на вакцинација 2022 “ ќе се одбележи во последната недела од април под мотото „Долг живот за сите“, со порака дека вакцинацијата спасува околу пет милиони животи во светот секоја година.

Вакцините можат да заштитат од повеќе од 20 опасни заразни болести. Клучни се и во борбата против антимикробната резистенција (АМР), бидејќи со спречување на болести и намалување на побарувачката за антибиотици, се зачувува нивната ефикасност, велат од СЗО, во пресрет на Светската недела на вакцинација.

Многу некогаш смртоносни болести се елиминирани благодарение на вакцинацијата. Зголемувањето на опфатот со вакцинација и искористувањето на целосниот потенцијал на истражувањето и иновациите за вакцини значи поздрава иднина и побезбеден човечки живот, истакнуваат од СЗО.

Речиси половина милион животи се спасени од воведувањето на вакцината против пандемијата само во европскиот регион на СЗО.

Но, пандемијата на Ковид влијаеше и на достапноста на вакцините против други заразни болести, што е нов глобален предизвик.

Глобалната покриеност со вакцинација во 2020 година, според проценките на СЗО, е намалена на 83 отсто. Истата година, дури 23 милиони деца во светот биле лишени од основните вакцини.

Програмите за вакцинација се отежнати или прекинати поради војната во Украина, а на милиони бегалци треба да им се обезбеди здравствена заштита, вклучително и вакцинација. Сето ова ја прави важноста на општиот пристап кон вакцините појасна од кога било, истакнува СЗО.

Истражувањата покажуваат дека инвестицијата во вакцинирање на еден Европеец против 17 болести изнесува до 3.500 евра, што е многукратно помалку од другите превентивни интервенции.

Вакцинацијата против грип годишно, според европските истражувања, може да заштеди до 332 милиони евра само во Европа поради намалените здравствени услуги.

Работната група на Иновативната фармацевтска иницијатива (iF!), која обединува претставници на некои од најголемите производители на вакцини во светот, затоа апелираше на важноста од достапноста на вакцинацијата, пренесе Индекс.хр.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles