13.3 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

Се укинуваат Ковид протоколите во предучилишните установи

Владата на Република Северна Македонија на редовната 42-ра седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб утврдени според препораките на Комисијата за заразни болести.

– Согласно овие предлози, Владата донесе заклучок според кој престануваат да важат сите рестриктивни мерки освен задолжително носење заштитни маски во здравтсвените установи, аптеките и во установите за згрижување на возрасни лица и лица со попреченост, стои во соопштението испратено од МТСП.

Како што наведуваат од Министерството за труд и социјална политика спроведувањето и почитувањето на општите и посебни мерки и протоколи за заштита од Ковид-19 во предучилишните установи престануваат да важат. ​

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles