6.3 C
Struga
Saturday, April 20, 2024
spot_img

Седуммина Украинци загинаа во руски напад на автобуси за евакуација

Седум лица загинаа кога руските сили, наводно, вчера отвориле оган врз два автобуса за евакуација, според прелиминарните информации, соопшти Регионалното обвинителство во Харков.

Други 27 лица се ранети додека автобусите се движеле во близина на селото Борова, во близина на градот Изиум, додаде канцеларијата.

„Покрената е предистражна истрага за прекршување на законите и обичаите на војната во комбинација со убиство со умисла“, соопшти канцеларијата, објави Си-Ен-Ен.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles