18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

Со Ковачевски денес нашата држава е фактор на стабилност во регионот, вреднувана од САД и ЕУ.

Со СДСМ и претседателот Димитар Ковачевски Република Македонија се потврдува како држава фактор на стабилност во регионот.

Од држава, која во времето на ВМРО-ДПМНЕ беше скарана со соседите, заборавена и изолирана од меѓународната заедница, Македонија сега претставува фактор на стабилност на Балканот

Сите прашања со соседите ги имаме решено, при тоа цврсто штитејќи ги и зајакнувајќи ги националните интереси и државните позиции.

Благодарение на таквиот пристап денеска сме земја членка на НАТО, земја која преговара со ЕУ, земја која што претседава со најголемата регионална безбедносна организација ОБСЕ, и држава во која што се депонираа договорите потпишани во рамки на берлинскиот процес помеѓу земјите од Западен Балкан.

За нас голема чест и признание е што постигнувањето на договорот за анексот за нормализација на односите помеѓу Косово и Србија се случи токму во Охрид, во нашата држава.

Тоа е уште една потврда дека Македонија е почитувана и вреднувана од страна на САД и Европската Унија.

СДСМ

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles