20 C
Struga
Friday, May 24, 2024
spot_img

САД: Путин би можел да ја рашири војната и на молдавска територија 

Шефицата на американското разузнавање Аврил Хејнс изјави дека Путин се подготвува за долг конфликт во Украина.

„Победата на Русија во источниот регион Донбас можеби нема да стави крај на војната. Проценуваме дека претседателот Путин се подготвува за продолжен конфликт во Украина за време на кој сè уште има намера да постигне цели надвор од Донбас“, рече Хејнс.

Таа рече дека Путин смета дека одлучноста на Западот ќе ослабне со текот на времето.

Исто така, според некои информации, Путин ја шири војната во Придњестровје, пренесува АФП.

Приднестровје има население од 475.000 жители, според последниот попис во 2015 година, но според проценката на Молдавија од 2021 година, тој број е намален на само 347.000. За споредба, во далечната 1989 година имало 679 илјади жители, според тогашниот попис.

Придњестровската Молдавска Советска Социјалистичка Република (ПСССР) била прогласена еднострано во 1990 година, пред распадот на СССР, по победата на националистичката партија Народен фронт на првите повеќепартиски избори во Молдавија.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles