21 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

САД одобрија трета доза вакцина за деца од 12 до 15 години

Американските санитарни власти денеска ја одобрија третата доза вакцина против коронаворус на компанијата Фајзер/Бионтек за деца од 12 до 15 години.
Третата доза за сите возрасни групи ќе може да се прими пет месеци по втората, наместо шест месеци како досега.

Одлуката е донесена во среде бранот од омикрон сојот на коронавирусот во САД, каде што учениците се спремаат за враќање во училиштата по распустот.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles