31 C
Struga
Thursday, July 11, 2024
spot_img

Русија тврди дека отворила хуманитарни коридори од неколку украински градови 

Русија на 8 март соопшти дека отворила хуманитарни коридори за да им овозможи на цивилите да се евакуираат од неколку украински градови ,меѓу кои и главниот град Киев. Во меѓувреме останува украинскиот скептицизам по сличните ветувања на Москва кои предвидуваа само евакуација кон Русија и нејзиниот близок сојузник Белорусија.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека коридорите се отворени денеска од 10 часот по московско време од Чернихив, Суми, Харкив и опколеното црноморско пристаниште Мариупол, каде што се проценува дека 200 000 луѓе, речиси половина од населението, се надева дека ќе побегнe.

Суми, кој се наоѓа во близина на руската граница, а на околу 350 километри источно од Киев, е подложен на интензивно руско бомбардирање. Најмалку девет лица, меѓу кои две деца, загинаа во воздушен напад врз градот, соопштија украинските спасувачки служби на 8 март.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles