16 C
Struga
Monday, April 15, 2024
spot_img

Русија се закани: Во директен конфликт ќе бидат земјите од каде ќе полетуваат украински авиони 

Секоја земја што ќе одобри користење на нејзините аеродроми за украински авиони за напади врз Русија може да се смета за земја во конфликт, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана.

Тој ја обвини Романија дека дозволува такви слетувања.

„Речиси сите борбено способни воздухопловни сили на режимот во Киев се уништени. Но, од сигурен извор знаеме дека украинските авиони полетале од Романија и другите соседни земји“, рече тој.

„Користењето на мрежата на аеродроми на оние земји кои би служеле за украинските воени авиони и потоа нивното користење против руските вооружени сили може да се смета за мешање на тие земји во вооружениот конфликт“, рече Конашенков.

Украина, нападната од Русија на 24 февруари, бара од западните земји да воведат зона на забранети летови над нејзината територија. НАТО го одби барањето поради ризикот од директен конфликт со Москва.

Вчера рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Русија ќе ја смета за противник во војната секоја земја што ќе воведе зона на забранети летови над Украина.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles