32 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

Русија забрани летови на британски авиони во нејзиниот воздушен простор 

Русија го ограничи користењето на својот воздушен простор за авиони поврзани или регистрирани со Велика Британија, вклучително и транзитни летови, соопшти Росавиација.

Од 11:00 часот по московско време на 25 февруари, беше воведено ограничување за користење на рускиот воздушен простор за летови на авиони во сопственост, изнајмени или користени од лица поврзани со Велика Британија или регистрирани во Велика Британија до точки на територијата на Русија, вклучително и транзит летови низ воздушниот простор на Русија“, соопшти Росавијација.

Како што е наведено, оваа мерка е преземена во согласност со одредбите од Меѓувладиниот договор за воздушен транспорт меѓу Русија и Велика Британија како одговор на непријателските одлуки на британските воздухопловни власти во врска со ограничувањата на редовните летови на сопственици, изнајмени или користени лица поврзани со Русија или регистриран во Русија“.

Говорејќи во парламентот во четвртокот, британскиот премиер Борис Џонсон рече дека Лондон ги забранува активностите на Аерофлот во Обединетото Кралство поради ситуацијата во Украина, а исто така воведува санкции за бројни воени корпорации. После тоа, Федералната агенција за воздушен транспорт на Русија (Росавијација) испрати известување до британските воздухопловни власти да се придржуваат до одредбите од договорот за воздушен транспорт, предупредувајќи дека Русија може да примени реципрочни мерки по санкциите против Аерофлот.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles