2 C
Struga
Tuesday, February 20, 2024
spot_img

Русите со тенкови влегоа во најголемата нуклеарна централа во Европа- населението во бегство 

Руските сили отвориле оган во украинскиот град Енергодар, недалеку од најголемата европска нуклеарна централа, откако влегле со тенкови, изјави советникот на украинското Министерство за внатрешни работи Антон Херашченко.

Претходно тој изјавил дека руските сили ги засилуваат напорите да ја преземат контролата врз нуклеарната централа Запорожја во југоисточна Украина.

Работниците во електраната живеат во блискиот град Енергодар.

Русија веќе го освои Чернобил, кој се наоѓа на стотина километри северно од Киев.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles