20 C
Struga
Sunday, April 14, 2024
spot_img

Русите го блокираа пристигнувањето на хуманитарна помош во Мелитопол 

Иван Федоров, градоначалникот на градот Мелитопол, окупиран од Русија, изјави дека руските трупи ја блокирале испораката на хуманитарни материјали и ја попречувале евакуацијата на цивилите.

„Ситуацијата со хуманитарните коридори не е подобрена“, рече Федоров во телевизиската изјава. „Во изминатите две недели успеавме да испорачаме само два хуманитарни товари во Мелитопол.

Мелитопол се наоѓа на околу 60 милји јужно од Запорожје, регионалниот главен град, кој е под украинска контрола. Федоров рече дека патот меѓу Мелитопол и Запорожје во време на мир обично трае еден час возење, но возењето помеѓу руските контролни пунктови може да потрае повеќе од пет или шест часа.

„Поради фактот што руските окупатори го блокираат преминот на хуманитарни стоки и прават сè за нашите граѓани да не добијат помош, сега хуманитарната стока може да остане заробена на рутата два или три дена. За жал, храната и основните потреби не стигнаа до нашиот народ бидејќи веднаш беа конфискувани и ограбени од руските окупатори.“

Си-Ен-Ен не можеше веднаш да ги потврди тие тврдења. Евакуацискиот конвој кој се упати кон опколениот град Мариупол беше вратен назад од руските сили, изјави претходно украинската вицепремиерка Ирина Верешчук.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles