14.9 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Регулаторна на полноќ ги објави новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика синоќа на полноќ ја објави новата цена на горивата.

Со измените во правилникот за формирање на цените, се овозможи регулаторна да носи одлуки и на дневно ниво, доколку берзанските цени имаат значителни промени, односно ако берзанските цени или курсот на доларот предизвикаат зголемување или намалување на цената на горивата од најмалку 2 денари. Малопродажните цени на бензините еуросупер бс-95 и еуросупер бс-98 се зголемуваат за 3,50 денари/литар, додека малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се зголемува за 8,50 денари/литар, соопшти РКЕ. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (Ел-1) се зголемува за 6,50 денари/литар.

Малопродажната цена на мазутот м-1 нс се зголемува за 4,846 денар/килограм и сега ќе изнесува 59,165 ден/кг.

Максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 е 93,00 (ДЕНАРИ/ЛИТАР)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 е 95,00 (ДЕНАРИ/ЛИТАР)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС е 94,00 (ДЕНАРИ/ЛИТАР)

Масло за горење екстра лесно е 90,00 (ДЕНАРИ/ЛИТАР)

Мазут ќе чини 59,165 (денари/килограм)

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles