17.9 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Регистрирани тројца заразени со „стелт“ омикрон во земјава

Регистрирани се три случаи со стелт омикрон во државава, информираат од Министерството за здравство за МИА. Согласно податоците од лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при Институт за јавно здравје во земјава со новата подваријанта на омикрон позната како „стелт“ се заразени две лица од Скопје и едно од Струмица.

Извршено е секвенционирање на 41 позитивен примерок на SARS-CoV-2 од кои 35 биле заразени со омикрон, а кај три имало стелт варијанта. Во државава се уште циркулира и делта варијантата, која била докажана кај три примероци земени од позитивни пациенти. Кај два примерока е потврдено присуството на Influenza H3N2, посочуваат од Министерството за здравство.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles