21 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Регистрирани се 92 новозаболени со Ковид-19, пријавени се 4 починати лица 

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 1.176 тестови, а регистрирани се 92 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 60, Кавадарци и Охрид – по 6, Прилеп – 5, Струмица – 4, Куманово и Гостивар – по 2, Тетово, Штип, Кочани, Струга, Гевгелија, Радовиш и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (92), регистрирана е 13 реинфекција.

Регистрирани сe 363 оздравени пациенти од: Скопје – 200, Кавадарци – 28, Велес – 25, Куманово – 17, Битола – 14, Прилеп – 13, Тетово – 9, Кичево – 8, Штип и Гевгелија – по 7, Радовиш и Ресен – по 6, Неготино – 4, Струмица и Гостивар – по 3, Кочани, Свети Николе, Крива Паланка, Дебар и Кратово – по 2, Валандово, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 3 починати лица: две починати лица од Скопје (73г и 80г) и едно починато лице од Тетово (61г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од: Гостивар (64г). Починатиот е пријавен на 31.01.2022 година. Пријавеното лице е починато во болнички услови.

Од вкупно регистрираните починати лица (4), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 1.176 тестови преку: ИЈЗ-62, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-2, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–84, Жан Митрев (Филип Втори)-51, Авицена-71, Биотек-34, Систина-33, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-136, ВФВ Медикал-35, Ели Медика Плус-17, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 648.

Досега во земјата се направени вкупно 1.923.358 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.583, бројот на оздравени пациенти е 290.617, на починати е 9.150, а бројот на активни случаи изнесува 1.816.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 140914, Активни 952

Куманово 16394, Активни 76

Битола 14459, Активни 122

Прилеп 13781, Активни 140

Тетово 13379, Активни 48

Кавадарци 10272, Активни 64

Велес 9592, Активни 76

Гостивар 9487, Активни 28

Охрид 8588, Активни 56

Струмица 7943, Активни 25

Штип 7935, Активни 15

Кичево 5490, Активни 38

Кочани 5002, Активни 21

Струга 4665, Активни 11

Гевгелија 4301, Активни 16

Неготино 3631, Активни 11

Ресен 2636, Активни 25

Свети Николе 2607, Активни 2

Радовиш 2491, Активни 8

Крива Паланка 2393, Активни 13

Делчево 1902, Активни 2

Дебар 1658, Активни 11

Берово 1631, Активни 3

Валандово 1462, Активни 3

Виница 1363, Активни 15

Пробиштип 1258, Активни 2

Богданци 1009, Активни 6

Кратово 948, Активни 9

Крушево 912, Активни 5

Демир Хисар 823, Активни 7

Македонски Брод 732, Активни 2

Демир Капија 582, Активни 2

Македонска Каменица 521, Активни 2

Пехчево 482, Активни 0

Дојран 340, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles