31 C
Struga
Thursday, July 11, 2024
spot_img

Регистрирани се 75 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 2 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 745 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 52, Куманово, Прилеп и Велес – по 3, Гевгелија, Неготино и Берово – по 2, Битола, Тетово, Кавадарци, Охрид, Гостивар, Струмица, Свети Николе и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (75), регистрирани се 23 реинфекции.

Регистрирани сe 94 оздравени пациенти од: Скопје – 47, Битола – 11, Прилеп – 7, Ресен – 6, Куманово – 5, Штип – 4, Кичево и Радовиш – по 3, Тетово – 2, Кавадарци, Велес, Гостивар, Неготино, Богданци и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, регистрирани се две починати лица од Скопје (56г) и Кавадарци (84г), починати во период од 21.09 до 02.10 2022, лицата се починати во домашни услови.

Направени се 745 тестови: ИЈЗ-133, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-18, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-22, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–59, Жан Митрев (Филип Втори)-3, Авицена-21, Биотек-11, Систина-7, лабораторија Лаор-4, Синлаб-4, Ремедика-14, Плодност-2, Генеа-1, Никоб Лаб-16, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-3, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 334.

Досега во земјата се направени вкупно 2.164.862 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.143, бројот на оздравени пациенти е 333.158, на починати е 9.539 а бројот на активни случаи изнесува 446.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161593, Активни 315

Куманово    18218, Активни    13

Прилеп      17943, Активни    29

Велес 15498, Активни    22

Гевгелија   14468, Активни    15

Неготино    12084, Активни    13

Берово      10798, Активни    6

Битола      10307, Активни    3

Тетово      10275, Активни    0

Кавадарци   8779, Активни     3

Охрид 8759, Активни     15

Гостивар    6074, Активни     7

Струмица    5545, Активни     1

Свети Николе      5172, Активни 1

Кратово     4879, Активни 3

Штип  4143, Активни     0

Кичево      3029, Активни     3

Кочани      2836, Активни     4

Струга      2794, Активни     1

Ресен 2660, Активни     5

Радовиш     2183, Активни     3

Крива Паланка     1872, Активни     0

Делчево     1812, Активни     0

Дебар 1600, Активни     0

Валандово   1478, Активни     1

Виница      1299, Активни     0

Пробиштип   1128, Активни     4

Богданци    1101, Активни     0

Крушево     1037, Активни     0

Демир Хисар 929, Активни      0

Македонски Брод   799, Активни      1

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     519, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles