18.9 C
Struga
Monday, June 24, 2024
spot_img

Регистрирани се 310 новозаразени со Ковид-19, пријавени се 6 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.776 тестови, а регистрирани се 310 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 180, Битола – 29, Прилеп – 21, Охрид – 14, Куманово – 10, Кавадарци, Велес, и Делчево – по 9, Гостивар – 4, Тетово, Кичево, Гевгелија и Крушево – по 3, Струмица, Кочани и Пробиштип – по 2, Штип, Струга, Ресен, Радовиш, Дебар, Валандово и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (310), регистрирани се 48 реинфекции.

Регистрирани сe 355 оздравени пациенти од: Скопје – 198, Битола – 26, Кавадарци – 19, Охрид – 16, Прилеп – 12, Куманово – 11, Штип – 9, Велес, Делчево и Кичево – по 8, Неготино – 6, Гевгелија, Кочани и Демир Хисар – по 4, Тетово, Струмица и Ресен – по 3, Гостивар, Струга, Радовиш и Крива Паланка – по 2, Валандово, Кратово, Свети Николе, Виница и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани 4 починати лица од: 2 починати лица од Велес (76г и 77г) и по едно починато лице од Скопје (77г) и Кавадарци (54г). Сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 2 починати лица, од: Скопје (69г) и Кавадарци (62г). Пријавените лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати на 26.03.2022 год.

Од вкупниот број на починати лица ( 6 ), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.776 тестови преку: ИЈЗ-297, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-53, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-8, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–114, Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-108, Биотек-176, Систина-70, лабораторија Лаор-65, Синлаб-9, Ремедика-18, Плодност-20, Генеа-13, Никоб Лаб-202, ВФВ Медикал-33, Ели Медика Плус-13, Ројал Медика–15, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–10, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.258.

Досега во земјата се направени вкупно 1.957.834 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.423, бројот на оздравени пациенти е 294.427, на починати е 9.214, а бројот на активни случаи изнесува 1.782.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143212, Активни 1006

Куманово 16536, Активни 47

Битола 14741, Активни 157

Прилеп 13962, Активни 90

Тетово 13411, Активни 39

Кавадарци 10456, Активни 78

Велес 9667, Активни 34

Гостивар 9529, Активни 18

Охрид 8707, Активни 65

Струмица 7991, Активни 22

Штип 7963, Активни 11

Кичево 5550, Активни 40

Кочани 5043, Активни 27

Струга 4687, Активни 7

Гевгелија 4361, Активни 21

Неготино 3655, Активни 11

Ресен 2670, Активни 11

Свети Николе 2613, Активни 1

Радовиш 2514, Активни 11

Крива Паланка 2403, Активни 0

Делчево 1937, Активни 30

Дебар 1668, Активни 10

Берово 1636, Активни 5

Валандово 1474, Активни 4

Виница 1377, Активни 7

Пробиштип 1263, Активни 5

Богданци 1019, Активни 7

Кратово 960, Активни 3

Крушево 919, Активни 8

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 1

Македонска Каменица 523, Активни 2

Пехчево 485, Активни 1

Дојран 343, Активни 1

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles