28 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Регистрирани се 273 новозаразени со Ковид-19, пријавени се 8 починати лица 

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.799 тестови, а регистрирани се 273 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 161, Битола – 21, Прилеп – 16, Кавадарци – 12, Охрид -11, Куманово – 10, Струмица – 6, Тетово и Гостивар – по 5, Кичево – 4, Велес, Штип и Струга – по 3, Кочани, Радовиш и Богданци – по 2, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Валандово, Виница, Крушево и Демир Капија – по 1. 

Од вкупниот број на позитивни (273), регистрирани се 45 реинфекциии.

Регистрирани сe 233 оздравени пациенти од: Скопје – 139, Битола – 15, Велес – 11, Куманово – 10, Прилеп – 9, Охрид – 8, Кавадарци, Гостивар и Гевгелија – по 5, Кичево – 4, Тетово, Сруга и Виница – по 3, Струмица, Штип, Кратово и Демир Хисар – по 2, Кочани, Радовиш, Ресен, Свети Николе и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 5 починати лица: 2 починати лица од Прилеп (68г и 43г) и по едно починато лице од Битола (79г), Куманово (81г) и Охрид (73г). Сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица, од Скопје (1), Струмица (1) и Тетово (1), на возраст од 60 до 78 години. Пријавените лица се починати во период од 18.02. до 05.03.2022 година. Од починатите лица две се починати во болнички услови и едно лице во домашни услови.

Кај сите починати лица (8), се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.799 тестови преку: ИЈЗ-210, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-72, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–137, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-82, Биотек-76, Систина-32, лабораторија Лаор-117, Синлаб-17, Ремедика-16, Плодност-27, Генеа-13, Никоб Лаб-228, ВФВ Медикал-68, Ели Медика Плус-28, Ројал Медика–12, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.401.

Досега во земјата се направени вкупно 1.933.837 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 303.140, бројот на оздравени пациенти е 291.952, на починати е 9.172, а бројот на активни случаи изнесува 2.016.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 141809, Активни 1087

Куманово 16455, Активни 75

Битола 14555, Активни 129

Прилеп 13873, Активни 144

Тетово 13398, Активни 43

Кавадарци 10341, Активни 82

Велес 9621, Активни 40

Гостивар 9511, Активни 28

Охрид 8643, Активни 93

Струмица 7966, Активни 32

Штип 7948, Активни 17

Кичево 5517, Активни 37

Кочани 5016, Активни 23

Струга 4677, Активни 18

Гевгелија 4327, Активни 28

Неготино 3640, Активни 10

Ресен 2658, Активни 24

Свети Николе 2612, Активни 5

Радовиш 2505, Активни 19

Крива Паланка 2400, Активни 7

Делчево 1904, Активни 4

Дебар 1660, Активни 9

Берово 1636, Активни 5

Валандово 1470, Активни 10

Виница 1370, Активни 12

Пробиштип 1259, Активни 2

Богданци 1015, Активни 9

Кратово 956, Активни 11

Крушево 916, Активни 6

Демир Хисар 821, Активни 1

Македонски Брод 732, Активни 0

Демир Капија 584, Активни 3

Македонска Каменица 521, Активни 2

Пехчево 483, Активни 1

Дојран 341, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles