20 C
Struga
Wednesday, May 22, 2024
spot_img

Регистрирани се 214 новозаразени со Ковид-19 , пријавени се 8 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.133 тестови, а регистрирани се 214 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 135, Битола – 20, Прилеп и Охрид – по 10, Кавадарци – 8, Струмица – 7, Куманово – 5, Кочани – 4, Тетово, Велес, Кичево и Гевгелија – по 2, Штип, Неготино, Ресен, Крива Паланка, Дебар, Вландово и Виница – по – 1.

Од вкупниот број на позитивни (214), регистрирани се 33 реинфекциии.

Регистрирани сe 96 оздравени пациенти од: Скопје – 64, Охрид – 8, Куманово и Велес по – 5, Кавадарци – 4, Битола – 3, Кочани – 2, Кичево, Гевгелија, Струга, Радовиш и Кратово по – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 5 починати лица: по две починати лица од Скопје (83г и 79г) и Битола (78г и 68г) и едно починато лице од Кочани (76г). Сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица, од Скопје (1), Куманово (1) и Тетово (1), на возраст од 59 до 69 години. Пријавените лица се починати во период од 12.02. до 25.02.2022 година. Од пријавените лица едно е починато во болнички услови и две лица се починати во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (8), кај 7 се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.133 тестови преку: ИЈЗ-189, ЦЈЗ Скопје-102, ЦЈЗ Битола-64, ЦЈЗ Прилеп-40, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–157, Жан Митрев (Филип Втори)-27, Авицена-50, Биотек-61, Систина-28, лабораторија Лаор-87, Синлаб-4, Ремедика-0, Плодност-27, Генеа-3, Никоб Лаб-132, ВФВ Медикал-45, Ели Медика Плус-15, Ројал Медика–17, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.006.

Досега во земјата се направени вкупно 1.937.970 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 303.354, бројот на оздравени пациенти е 292.048, на починати е 9.180, а бројот на активни случаи изнесува 2.126.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 141944, Активни 1155

Куманово 16460, Активни 74

Битола 14575, Активни 144

Прилеп 13883, Активни 154

Тетово 13399, Активни 43

Кавадарци 10349, Активни 86

Велес 9623, Активни 37

Гостивар 9511, Активни 28

Охрид 8653, Активни 95

Струмица 7973, Активни 39

Штип 7949, Активни 18

Кичево 5519, Активни 38

Кочани 5020, Активни 24

Струга 4678, Активни 18

Гевгелија 4329, Активни 29

Неготино 3641, Активни 11

Ресен 2659, Активни 25

Свети Николе 2612, Активни 5

Радовиш 2505, Активни 18

Крива Паланка 2401, Активни 8

Делчево 1904, Активни 4

Дебар 1661, Активни 10

Берово 1636, Активни 5

Валандово 1471, Активни 11

Виница 1371, Активни 13

Пробиштип 1259, Активни 2

Богданци 1015, Активни 9

Кратово 956, Активни 10

Крушево 916, Активни 6

Демир Хисар 821, Активни 1

Македонски Брод 732, Активни 0

Демир Капија 584, Активни 3

Македонска Каменица 521, Активни 2

Пехчево 483, Активни 1

Дојран 341, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles