28 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Регистрирани се 142 новозаразени со Ковид-19, седуммина заразени починале 

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.046 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 79, Битола – 26, Прилеп и Охрид – по 7, Кавадарци, Велес и Кичево – по 4, Куманово – 3, Гостивар и Кочани – по 2, Тетово, Штип, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (142), регистрирани се 28 реинфекции.

Регистрирани сe 105 оздравени пациенти од: Скопје – 78, Битола – 10, Кавадарци и Охрид – по 4, Куманово и Гевгелија – по 3, Струмица – 2, Делчево – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 4 починати лица: две починати лица од Скопје (64г и 85г) и по едно починато лице од Прилеп (73г) и Велес (58г). Сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Скопје (2) и Тетово (1), на возраст од 78 години до 87 години. Пријавените лица се починати во период од 16.03.2022 до 19.03.2022 гоидна. Од пријавените лица 2 се починати во домашни услови, а едно лице е починато во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (7), кај 6 починати лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.046 тестови преку: ИЈЗ-139, ЦЈЗ Скопје-96, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-26, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-37, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–107, Жан Митрев (Филип Втори)-27, Авицена-43, Биотек-92, Систина-32, лабораторија Лаор-79, Синлаб-2, Ремедика-0, Плодност-21, Генеа-14, Никоб Лаб-192, ВФВ Медикал-32, Ели Медика Плус-14, Ројал Медика–9, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–20, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–10, Рамус-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 941.

Досега во земјата се направени вкупно 1.983.540 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.796, бројот на оздравени пациенти е 297.164, на починати е 9.251, а бројот на активни случаи изнесува 1.381

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144550, Активни 712

Куманово 16598 , Активни32

Битола 15004, Активни 176

Прилеп 14073, Активни 76

Тетово 13434, Активни 15

Кавадарци 10574, Активни 67

Велес 9708, Активни 21

Гостивар 9552, Активни 13

Охрид 8799, Активни 58

Струмица 8025, Активни 17

Штип 7985, Активни 16

Кичево 5591, Активни 34

Кочани 5064, Активни 12

Струга 4704, Активни 7

Гевгелија 4390, Активни 23

Неготино 3666, Активни 6

Ресен 2705, Активни 20

Свети Николе 2621, Активни 6

Радовиш 2519, Активни 10

Крива Паланка 2412, Активни 4

Делчево 1967, Активни 19

Дебар 1673, Активни 4

Берово 1636, Активни 2

Валандово 1481, Активни 4

Виница 1385, Активни 6

Пробиштип 1266, Активни 3

Богданци 1019, Активни 2

Кратово 961, Активни 1

Крушево 928, Активни 6

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 591, Активни 5

Македонска Каменица 523, Активни 1

Пехчево 486, Активни 1

Дојран 344, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles