5 C
Struga
Sunday, April 21, 2024
spot_img

Регистрирани се 1.722 новозаразени со Ковид-19, починале 25 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 4.939 тестови, а регистрирани се 1.722 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 1.011, Кавадарци – 85, Куманово и Битола – по 83, Прилеп – 51, Тетово и Велес – по 50, Гостивар – 37, Валандово – 30, Охрид и Кичево – по 26, Радовиш – 22, Гевгелија – 21, Струмица – 20, Неготино – 19, Струга – 17, Кочани – 13, Делчево и Богданци – по 12, Крива Паланка – 11, Ресен – 9, Штип – 5, Свети Николе – 4, Берово, Дебар, Виница, Кратово, Демир Хисар и Пехчево – по 3, Дојран – 2, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод, Македонска Каменица и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.722), регистрирани се 250 реинфекции.

Регистрирани сe 1.942 оздравени пациенти од: Скопје – 663, Битола – 250, Кавадарци – 151, Куманово – 106, Тетово – 82, Кичево – 64, Прилеп – 62, Велес – 61, Гевгелија – 51, Струмица – 50, Ресен – 45, Неготино – 43, Гостивар – 42, Охрид – 33, Струга – 27, Радовиш – 22, Штип – 21, Кочани – 20, Крушево – 19, Валандово и Свети Николе – по 18, Богданци – 16, Делчево и Крива Паланка – по 15, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 8, Берово – 6, Дојран и Демир Капија – по 5, Кратово – 4, Дебар, Виница и Пробиштип – по 3, Пехчево – 2, Демир Хисар – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 16 починати лица: 6 починати лица од Скопје (61г, 72г, 73г, 75г , 79г и 88г), и по едно починато лице од Битола (69г), Велес ( 68г) Делчево (71г), Демир Хисар (80г), Крива Паланка (85г), Неготино (65г), Радовиш (78г), Струга (64г), Струмица (65г) и Тетово (83г). Од пријавените лица, 15 се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 9 починати лица, Скопје (2), Охрид (2), Богданци (2), Свети Николе (1), Делчево (1) и Кочани (1). Починатите се на возраст од 47г до 92г. Од пријавените лица пет лица се починати во болнички услови и четири лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 23.01.2021 – 05.02.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=25), 7 лица се целосно вакцинирани, а кај 23 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 4.939 тестови преку: ИЈЗ-526, ЦЈЗ Скопје-88, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–7, ЦЈЗ Куманово-115, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–4, Жан Митрев (Филип Втори)-133, Авицена-179, Биотек-314, Систина-140, лабораторија Лаор-115, Синлаб-39, Ремедика-22, Плодност-52, Генеа-25, Никоб Лаб-480, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-94, Ројал Медика–34, Спектра-ММ-47, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-39, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.261.

Досега во земјата се направени вкупно 1.826.611 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 280.594, бројот на оздравени пациенти е 259.898, на починати е 8.624, а бројот на активни случаи изнесува 12.072.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 128809, Активни 6859

Куманово 15413, Активни 530

Битола 13415, Активни 629

Прилеп 13047, Активни 323

Тетово 12815, Активни 388

Кавадарци 9528, Активни 494

Гостивар 9059, Активни 256

Велес 8808, Активни 330

Охрид 8209, Активни 278

Штип 7684, Активни 157

Струмица 7535, Активни 289

Кичево 5106, Активни 146

Кочани 4784, Активни 143

Струга 4498, Активни 106

Гевгелија 3954, Активни 165

Неготино 3367, Активни 175

Свети Николе 2520, Активни 80

Ресен 2452, Активни 76

Радовиш 2380, Активни 118

Крива Паланка 2270, Активни 65

Делчево 1839, Активни 67

Берово 1662, Активни 12

Дебар 1535, Активни 31

Валандово 1458, Активни 99

Виница 1321, Активни 31

Пробиштип 1267, Активни 15

Богданци 949, Активни 71

Кратово 903, Активни 27

Крушево 845, Активни 12

Демир Хисар 792, Активни 27

Македонски Брод 661, Активни 25

Македонска Каменица 516, Активни 14

Демир Капија 509, Активни 17

Пехчево 441, Активни 10

Дојран 243, Активни 7

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles