24 C
Struga
Saturday, June 15, 2024
spot_img

Регионална конференција „Улогата на НАТО во проектирањето на стабилноста на Западен Балкан“

Во Охрид денеска почнува регионалната конференција „Улогата на НАТО во проектирањето на стабилноста на Западен Балкан“.

Конференцијата ќе трае до вторник, а организатори се Одделението за јавна дипломатија на НАТО, Европскиот центар за безбедносни студии Маршал Центар – Гармишпартенкирхен, НАТО Колеџот во Рим и невладината организација Маршал центар од Република Северна Македонија.

Стабилноста на Балканот и улогата на земјите од регионот и украинското прашање, се темите на кои ќе се дебатира. Меѓу предавачите ќе бидат професори од САД, од НАТО колеџот во Рим, експерти и дипломати од областа безбедноста од балканските држави и ЕУ. 

Според најавата, се очекува конференцијата да ја отворат претставници на НАТО, амбасадори, претставници од дипломатскиот кор, како и министри од земјава и од регионот.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles