19.3 C
Struga
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Продолжува караванот за вакцинација против КОВИД-19, од наредната недела се очекува олеснување

Продолжува караванот за вакцинација против КОВИД-19, од наредната недела се очекува олеснување на дел од мерките.

Продолжуваат активностите околу караванот за промоција на вакцината против коронавирусот. Вчера караванот беше организиран на Градскиот плоштад во Струмица, а денеска продолжува во Општина Ново Село.

Овој караван се спроведува со цел да ја промовира вакцината против вирусот како начин на сигурна имунизација на сите граѓани, особено на оние места низ земјава, каде е ниско нивото на заинтересираност.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во текот на вчерашниот ден регистрирани се 281 нови случаи на КОВИД-19, од кои 48 се реинфекции. Оздравени се 285, а починати се три лица.

Најголем број активни случаи има во Скопје – 1132, Битола – 148 и Прилеп – 103, додека останатите градови имаат двоцифрен број на позитивни случаи. Во Пехчево и Дојран во моментов нема лица позитивни на вирусот.

Во однос на олеснување на мерките, во текот на наредните денови се очекува Централниот координативен штаб да ги разгледа предлозите од Комисијата за заразни болести, а потоа истите да бидат усвоени на следната владина седница.

Комисијата минатата недела препорача за децата во основното образование да не биде задолжително носењето на маски, како и да не биде потребен сертификат за вакцинација или за прележан КОВИД-19 за посета на отворените делови и терасите на угостителските објекти.

Досега во земјата се направени вкупно 1.946.588 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.326, бројот на оздравени пациенти е 293.171, на починати е 9.191, а бројот на активни случаи изнесува 1.964.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles