26 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

Популацијата во светот достигна 7,8 милијарди

Од 1 јануари 2022 година, на Земјата живеат 7,8 милијарди луѓе. Тоа е зголемување за 74 милиони или 0,9 отсто во споредба со 1 јануари минатата година, според податоците на американското Биро за попис на населението.

Во текот на оваа година се очекува да има по 4,3 раѓања и по два смртни случаја секоја секунда.

Населението на САД во изминатата година се зголемило за речиси 707 000 луѓе, па од вчера таму живеат 332,4 милиони.

Од Нова година се очекува во САД на секои девет секунди да се раѓа по едно бебе, на секои 11 секунди да умира по едно лице и на секои 130 секунди да се раѓа по едно бебе од меѓународната мигрантска популација.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles