22 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

Поддршка од Блинкен за дијалогот и пријателството меѓу Северна Македонија и Бугарија 

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Минхенската безбедносна конференција се сретна со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен.-Срдечна средба со државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Ентони Блинкен за време на обраќањето на потпретседателката на САД Камала Харис. Го делиме мислењето дека заедно сме посилни како сојузници во НАТО, напиша премиерот Ковачевски на својот фејсбук-профил.Државниот секретар Блинкен, додава премиерот,  ја изразил својата целосна поддршка за дијалогот и пријателството меѓу Северна Македонија и Бугарија и ја споделил својата искрена желба да нѐ види заедно во ЕУ.-САД останува наш посветен партнер во надминувањето на предизвиците, напиша премиерот Ковачевски на Фејсбук.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles