14 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

Петличковски: Сега сме во безбедна зона, но мора да се подготвиме за евентуален нов бран на вирусот

Мислам дека сега сме во многу безбедна област и ќе останеме тука барем неколку месеци. Но, мора да бидеме внимателни и да се подготвиме за евентуален нов бран пандемии, изјави претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар Петличковски.

Тој вечерва на телевизија Телма истакна дека сега сме во многу помирен дел од пандемијата, но мора да бидеме внимателни бидејќи не знаеме што ќе ни донесе есента.

„Сега сме во многу помирен дел од пандемијата. Мора да бидеме внимателни, не знаеме што ќе ни донесе есента, но мислам дека имаме неколку месеци, пролет и лето, кои ќе бидат стабилни и мирни. Од есен ќе правиме нови планови во иднина“, рече Петличковски.

Како што истакна, иако во моментов многу европски земји имаат голем број новооткриени случаи, оптоварувањето на нивните здравствени системи е мало и затоа се свртуваат кон мерки за олеснување.

Тој посочи дека треба да бидеме внимателни, односно да се подготвиме за евентуален нов бран.

Тој информира дека во моментов во сите болници, во сите инфективни одделенија во земјава има вкупно хоспитализирани околу 50 пациенти, за разлика од над 2000 колку што биле во најлошите денови.

Петличковски рече дека нема да се откажат од вакцинацијата и додаде дека тоа треба да се расчисти за сите граѓани.

„Да знаеме дека ако дојде нов бран, се појави нова варијанта, вакцинацијата е нашиот пат. Не можеме да си го дозволиме луксузот, да се идентификуваме и да видиме како ќе поминеме. Од сериозни компании има најави за некои комбинации на нови вакцини, кои се очекуваат од јуни па наваму и ќе опфатат неколку различни варијанти, па ќе бидат ефикасни во создавањето имунитет на различни варијанти на вирусот. До оригиналот, плус омикрон и ова би требало да е подобра опција. Ги следиме новитетите на пазарот и не се откажуваме од вакцинацијата“, рече Петличковски.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles