29 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

Петликовски: Епидемиолошката состојба е подобрена

Најпогодени од коронавирусот се на возраст од 6 до 14 години, велат од Комисијата за заразни болести врз основа на најновата неделна анализа на Институтот за јавно здравје. Сепак, првиот човек на КЗБ вели дека состојбата не е загрижувачка и дека препораката за физичко образование останува на сила. Но, КЗБ не ја исклучува можноста за онлајн учење ако ситуацијата не стане алармантна во краток временски период.

„Апелираме до сите родители и ученици да го полагаат тестот против Ковид како нешто на што треба да одговорат и за таа цел да отворат дополнителни точки за тестирање. На пример, во Скопје од денеска има пунктови во Ѓорче Петров, Идадија и Бит Пазар активни за термини за тестирање и во овие пунктови може да се закажуваат термини преку лекар. Дополнително, планираме да отвориме пунктови во постојните пунктови за време на пандемијата во Скопје и низ Македонија, тие се во Центрите за јавно здравје за да може да се скрати долгиот рок за закажување“, изјави Александар Петличковски, претседател на Комисија за заразни болести.

Скринингот на учениците во училиштата се очекува да започне во најбрз можен рок, додека се очекува да присуствуваат околу 2000 ученици кои ќе бидат тестирани во центрите за јавно здравје, а не во училиштата како што се случи при скринингот пред неколку месеци.

„Целта на скринингот не е да се прави само во општини каде што има поголем број заболени туку да биде репрезентативен процес за целата држава. Потврдена е методологијата на скрининг, бројот на студенти што планираме да ги тестираме не треба да биде поголем од 2000 студенти и сметаме дека рокот кога треба да се завршат сите скрининг процедури не треба да биде подолг од 1 недела“, изјави Злате Мехмедовиќ, портпарол на Комисијата за заразни болести.

На денешниот состанок на КЗБ, членовите ја анализираа и смртноста на пациентите како резултат на Ковид19 минатата недела. Сите анализи покажуваат дека најголем број починати се невакцинирани лица, или вакцинирани со две дози, но од примањето на втората доза поминале повеќе од 6 месеци. Врз основа на ова, здравствените власти препорачуваат да се земе третата бустер доза како изразена заштита од инфекција.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles