32 C
Struga
Monday, July 15, 2024
spot_img

Пендаровски – Фон дер Лејен: Очекување помош од ЕК во справувањето со енергетската криза

Актуелната енергетска криза и текот на скрининг процесот, како важна фаза во пристапните преговори за членство на земјава во Европската Унија, беа главни теми на денешната средба на шефот на државата Стево Пендаровски со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен во Софија.

Како што соопшти Кабинетот на шефот на државата, претседателот Пендаровски изрази очекување за помош од Европската Комисија во контекст на европската солидарност во справувањето со енергетската криза.

Во однос на во пристапните преговори за членство Пендаровски истакна дека земјава е подготвена да ги направи потребните реформи во клучните области, како дел од процесот за пристапување кон ЕУ.

Пендаровски и Фон дер Лајен денеска во Софија присуствуваат на церемонијата по повод почетокот на комерцијалната работа на гасниот интерконектор Грција – Бугарија.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles