12.2 C
Struga
Tuesday, May 14, 2024
spot_img

Османи тврди, во институциите има ќелии кои не сакаат договор со Бугарија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи ги осудува ќелиите и структурите во државните институции кои, како што вели, работат на оневозможување на можниот договор меѓу С. Македонија и Бугарија. Османи денеска на средба со новинарите даде конкретен случај, кој според него, има за цел да го задржи отворено прашањето меѓу Скопје и Софија и да ги блокира интеграциските процеси во регионот.

„Оваа недела, од Северна Македонија се јавиле во Бугарија, велејќи дека целата оваа посветеност е непотребна бидејќи многу брзо ќе се одржат избори и нема да се постигне решение. Луѓето во институциите се на иста линија со оние кои ги коментираше и г-ин Петков, односно луѓе кои ќе се обидат да го држат отворено прашањето со Бугарија, да го попречуваат евроинтегративниот процес за овој регион да остане нечија платформа за остварување на своите цели“, вели Османи.

Во врска со протерувањето на петмината руски дипломати од земјава и истовременото соопштение на бугарскиот премиер Кирил Петков за откривање на руски соработници во бугарската разузнавачка служба кои исто така работеле на уништување на преговарачкиот процес, Османи изјави дека активноста на руските дипломати во земјава се совпаѓа со намерите на агентите во Бугарија.

„Активностите што ги преземаат руските дипломати во смисла на поттикнување и на политички и на неполитички фактори внатре можат да се толкуваат на ист начин бидејќи тие беа во иста насока за да се создаде атмосфера на незадоволство во земјава за што мислам дека може слободно да се поврзе и со сличните активности што се преземени и во Бугарија“, додава Османи.

За надминување на разликите меѓу Скопје и Софија, Османи рече дека има напредок во преговорите, но сè уште е рано да се зборува за договор. Пактот меѓу Скопје и Софија, според Османи, мора да биде прифатен од граѓаните и од опозицијата.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles