15.9 C
Struga
Sunday, June 16, 2024
spot_img

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, утре, 15 март 2023 година, ќе престојува во официјална посета на Кралството Шведска, актуелен претседавач со Советот на ЕУ.

Во делегацијата на министерот Османи е и претседателот на парламентарната Комисија за европски прашања Арбер Адеми.

Министерот Османи ќе оствари средба со својот шведски колега, министерот за надворешни работи Тобиас Билстром, како и со претседателот на шведскиот Парламент Андреас Норлен и со генералниот директор на Шведската развојна агенција (SIDA) Карин Јемтин.

Во фокусот на разговорите со соговорниците ќе биде нашиот пристапен процес во ЕУ и приоритетите на Шведска за Западниот Балкан во рамки на актуелното претседавање со Европската унија, нашето претседавање со ОБСЕ со акцент на политичко-безбедносните прашања во светло на руската инвазија врз Украина, стабилноста и безбедноста на регионот на Западен Балкан, и билатералните односи и шведската развојна помош за нашата држава.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles