9 C
Struga
Saturday, February 24, 2024
spot_img

Организаторот на нападот на американскиот Конгрес доби 17 години затвор

Џозеф Бигс, поранешниот организатор на екстремистичката група „Горди момчиња“ е осуден на 17 години затвор за водење на напад врз американскиот Конгрес, Капитол Хил за да спречи мирен трансфер на власта по победата на Џо Бајден над Доналд Трамп на претседателските избори во 2020 година.

Казната на Бигс е втора највисока меѓу стотиците кривични предмети поднесени по немирите во Капитол во 2021 година.

Претходно, на 18 години затвор беше осуден Стјуарт Роудс, основачот на екстремистичката организација „Чувари на заклетвата“.

Федералните обвинители бараа 33 години затвор за Бигс, кој помогна да се убедат десетици членови и соработници на „Гордите момчиња“ да маршираат кон Капитол на 6 јануари 2021 година.

Бигс и другите членови на „Гордите момчиња“ се придружија на толпата што ги проби полициските кордони и ги принуди членовите на Конгресот да побегнат, прекинувајќи ја заедничката седница што требаше да ја потврди изборната победа на Бајден, кандидатот на демократите.

Американскиот окружен судија Тимоти Кели рече дека нападот на 6 јануари ја спречил потврдата на резултатите од гласањето.

„Тој ден заврши нашата традиција за мирен трансфер на власта, што е меѓу најскапоцените работи што ги имаме како Американци“, рече судијата.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles