10.9 C
Struga
Friday, May 24, 2024
spot_img

ОН потврдија дека во Украина загинале 902 цивили, веруваат дека бројот е многу поголем

Обединетите нации соопштија дека најмалку 902 цивили загинале, а 1.459 се повредени во Украина за време на руската агресија.

Повеќето загинале од тешко артилериско гранатирање или повеќе ракетни и воздушни напади, соопшти Канцеларијата за човекови права на ОН (ОХЦХР).

Тие забележуваат дека вистинската бројка е веројатно многу поголема, но ОХЦХР, која има голем тим во Украина, досега не ги примила, а потоа не ги потврдила сите извештаи за жртвите, вклучително и од Мариупол, град кој доживува особено тешки руски напади.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles