30 C
Struga
Sunday, July 14, 2024
spot_img

ОН: Од почетокот на инвазијата во Украина се убиени најмалку 1563 цивили 

Најмалку 1.563 цивили се убиени од почетокот на руската инвазија на Украина, соопшти канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за човекови права (ОХХР).

Во соопштението се наведува дека најмалку 2.213 цивили биле повредени.

OCHCR повторува дека „вистинските бројки се веројатно многу повисоки“. Според досегашните извештаи, повеќето цивили се убиени, во Мариупол, Волноваха, Изум, Попасна и Бородјанка.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles