7 C
Struga
Thursday, February 22, 2024
spot_img

ОН: Над три милиони Украинци ја напуштиле земјата од почетокот на руската агресија

Повеќе од три милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

Организацијата, агенција на Обединетите нации, соопшти дека 157.000 од оние кои ја напуштиле земјата биле странски државјани.

Полска е убедливо најголемиот примател на бегалци од Украина. До неделата, повеќе од 1,7 милиони луѓе пристигнале од Украина во Полска, според Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР).

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles