22 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

ОН: Досега во Украина се убиени над 3.000 цивили

Канцеларијата на ОН за човекови права (ОХЦХР) соопшти дека бројот на цивили убиени во Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари надмина 3.000.

Од петокот, бројот на загинати се зголемил за 254 на вкупно 3153. ОХЦХР соопшти дека вистинската бројка е веројатно значително поголема, велејќи дека е тешко да се добијат податоци и да се потврдат.

Повеќето од жртвите се убиени со експлозивно оружје со долг дострел, како што се ракетни и воздушни напади, соопшти канцеларијата на ОН, без да се препише одговорност.

Русија ги нарекува своите дејствија во Украина „специјална операција за разоружување и денацифицирање на Украина“ – обвинување што Украина и Западот го отфрлаат.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles