16.2 C
Struga
Tuesday, May 28, 2024
spot_img

ОН: Војната во Украина се заканува да уништи многу сиромашни земји

Војната на Русија против Украина се заканува да ги уништи економиите на многу земји во развој кои сега се соочуваат со уште повисоки трошоци за храна и енергија и сè потешки финансиски услови, предупреди работната група на ОН.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, на 13 април го објави извештајот во кој се вели дека војната ја „надополнува“ кризата во храната, енергијата и финансиите во посиромашните земји кои и онака се мачат да се справат со пандемијата на Ковид-19, климатските промени и недостатокот на пристап до соодветно финансирање за економско закрепнување.

„Сега се соочуваме со совршена бура која се заканува да ги уништи економиите на многу земји во развој“, им рече Гутереш на новинарите, додавајќи: „Дури 1,7 милијарди луѓе – од кои една третина веќе живеат во сиромаштија – сега се многу изложени на нарушувања во системите за храна, енергија и финансии кои предизвикуваат зголемување на сиромаштијата и гладот“. Гутереш го наведе и фактот дека 36 земји увезуваат повеќе од половина од својата пченица од Русија и Украина.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles